B2B Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

B2B Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun vadeler söz konusu olduğunda daha yüksek seviyelerde geri dönüş sağlayan pazarlama yöntemi; B2B’ye yönelik sosyal medya yönetimi olmaktadır. Hedef kitleye daha yüksek verim düzeyi ile ulaşmak için B2B sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır?

B2B firmalarında içerik pazarlama, firmanın akışını değiştirebilecek düzeyde önemli bir konudur. Google organik sıralamada üst sıralara çıkmanın yeteceği algısının bir kenara bırakılması ile faydalı olmak sorumluluğu ön plana çıkmıştır.

Kullanıcılara doğru, etkili, işe yarar ve akıcı bilgilerin doğru kanallar ile verilmesi şirketin de kalitesini yansıtmaktadır. Bu nedenle dijital kimlik olarak bilinen yeni bir algı ortaya çıkmıştır.

Dijital kimlik, web ve sosyal medya üzerinde şirketin kim olduğunun göstergesi haline gelmiştir. Bu aşamada içerik pazarlaması için blogların, haberlerin, görsellerin, metinlerin, sosyal medya platformlarının her birinin ayrı yeri vardır.

Sosyal medya danışmanlığı gibi profesyonel hizmetlerden faydalanarak çoğu firma dijital kimliğini ustalıkla oluşturmaktadır.

B2B Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

B2B sosyal medya kampanyalarında öncelikle amaçların ve araçların net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Sosyal medyayı hangi amaçla kullandığınızı net bir şekilde belirlemeniz işe başlamak için muhteşem bir adım olacaktır. Sonrasında mutlaka titiz ve detaylı bir çalışma planı oluşturulması şarttır.

Hedef kitlenin analizi burada kilit noktalardan olmakta ve mutlaka profesyonellik içerisinde yapılması gerekmektedir. Hedef kitlenin talepleri, istekleri, şikayetleri vb. Tüm alışkanlık ve özellikleri B2B sosyal medya kampanyalarında işe yarayacaktır. B2B sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır sorusuna doğru cevap verebilmek önemlidir.

Sosyal medya yönetiminde süreklilik ve sürdürebilirlik esastır. Tek dokunuş ile elde edilen etkiler yerine uzun dokunuşlar planlanmalıdır.  B da bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu ifade eder. B2B potansiyel müşterileri için özellikle özel hazırlanmış B2B özel ürünleri ile teşvik sağlanabilmektedir.

Her veriye aynı önemin verilmemesi gerekir. Hangi verinin ne kadar önemli olduğu profesyonel şekilde ayırt edilebilmelidir. Verilerin nitelikli olması önemlidir.

Krizler çoğu zaman, küçük ya da büyük ölçekli fark etmez, kaçınılmaz olmaktadır. Her zaman firmaların bir kriz planları olmalıdır. Ayrıca kriz anında profesyonel sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak deneyimli kişilerin firmaya yol göstermiş olması oldukça önemlidir.

Çoğu ünlü marka kriz anlarını, nitelikli sosyal medya yönetimine sahip olduğu için kolayca atlatmıştır. Kriz öncesinde de bir plana sahip olmak şarttır.

Başarılı B2B Sosyal Medya Yönetimi için İpuçları

Başarılı B’B sosyal medya yönetiminde temel taşlardan birisi elbette profilin tamamlanmasıdır. Güncel tutulan profil bilgileri, o platforma ve o platformda sizi gören müşterilerinize önem verdiğinizi işaret edecektir.

Yıllar öncesinden kalma bilgiler ve artık geçerli olmayan kampanya görselleri unutulmuş bir sosyal medya hesabında olma izlenimi verecektir. Profilin ana hatlarında ürün ve hizmetler hakkında bilgiler yer alabilir, küçük tanıtım metinleri ile zenginleşme sağlanabilir.

Görsellerin de önemine değinilmelidir. Web site linki ekleme gibi ayrıntıların da ustalıkla profile yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Profil ön yüz gibidir ve mutlaka işi bilen kişilerce dikkatli bir çalışma eşliğinde oluşturulmalıdır.

B2B sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır sorusuna verilecek cevaplardan birisi de titizlikle düzenlenmiş içerik planına sahip olmaktır. B2B sektöründe paylaşımlardan önce içeriklerin planlamasının yapılması çok önemlidir.

İçeriklerin ne çeşit olacağı, nasıl bir periyot ile paylaşılacağı bir plan dahilinde belirlenmiş olmalıdır. Gelişigüzel zamanlarda öylesine hazırlanmış içeriklerin faydası olmayacağı gibi markanın sosyal medyadaki görünümüne zararı olacaktır.

Içerikler için üzerinde çalışma yapılmış bir yol haritası belirlenmelidir. Görsellerin kullanım şekilleri ve nasıl bir tasarımla olacakları üzerinde çalışılması gereken bir başka konudur.

Sosyal medya yönetimi için içeriklerin planlanması konusunda konsept de önemli bir ayrıntı olmaktadır. Storylerin düzeni, videoların arka plan sesleri, video süreleri gibi konularda bir konsept oluşturmak ve buna sadık kalmak gerekir. Hem görsel duruş açısından hem de içeriklerin zenginliği açısından profilin en verimli şekilde doldurulması B2B firmaları için önem taşır.

B2B Sosyal Medya Yönetiminde Başka Neler Yapılabilir?

B2B sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır sorusuna cevap alındı, ustalıkla işe koyulundu. Peki, başka neler yapılabilir? Örneğin çekilişler düzenlemek profile olan ilgiyi arttıracaktır. Çekilişiler ve yarışma düzenlemeleri firmaya olan etkiyi arttıracaktır.

Müşterilerin ilgisini çekecek, isteklerine yanıt verecek fikirlerin bulunması için profesyonel bir inceleme yapılması gerekmektedir. Sosyal medya ajansı bu araştırmaları firmalar için gerçekleştirmektedir.

Çekiliş vb. Faaliyetlerin zamanlama periyotlarını belirlemek de önem taşımaktadır. Fazla sıklıkla yapılan çekilişler müşterileri sıkabilmektedir. Çok seyrek olanlar da ilgi dağılmasına neden olacaktır.

Periyotların belirlenmesi ve buna uyulması önemlidir. Ayrıca beğeni ya da yorum gibi etkileşim getirecek faaliyetlere yönelim sağlanarak etkileşim düzeyini arttırmak da mümkün olmaktadır.

B2B sektörüne yönelik sosyal medya yönetiminde reklam çalışmaları önem taşımaktadır. Farklı sosyal medya mecralarından her birini eşit düzeyde güncel tutmak gerekir. Platformların her birine ayrılan zaman, farklı bir grup hedef kitleye erişim olanağı sağlayacaktır. Ayrıca web sitesine yönlendirme linkleri de platformlardaki profillere eklenmelidir.