Dijital Pazarlamaya Neden Yatırım Yapmalı?

Dijital Pazarlamaya Neden Yatırım Yapmalı?

İnternet kullanımının artması eşliğinde markaların pazarlama stratejilerinde de etkisi görülmeye başlandı. Gelişmeler eşliğinde ortaya çıkan kavramlardan birisi; dijital pazarlama.

Bu durum ürün ve hizmet sahiplerinin markalar dijital pazarlamaya neden yatırım yapmalı gibi sorular sormasına neden oldu.

Geleneksel anlamda bilinen pazarlama yöntemlerinin önüne geçen dijital pazarlama rekabet ortamına ve ürün/hizmet tanıtımının en iyi derecede sunulmasına olanak vermektedir.

Dijital pazarlamaya verilen önem firmaların potansiyel müşterilerine en etkili yollarla ulaşmalarına yardımcı olur. Ayrıca dijital pazarda fiziki mağaza veya dükkan gibi kira, personel gideri vb.harcamaların yapılmasına gerek yoktur.

Temel araçlar olan SEO, SEM, sosyal medya hesapları ve sosyal platform reklamları, mobil pazarlama gibi araçların etkin ve doğru kullanımı markaların bilinilirliğini arttırmaktadır. Bilinirliği üst düzeye çıkan markalarda eş zamanlı olarak marka güvenilirliği de artmaktadır.

Reklamlarda yer alan, platformlarda dikkat çeken ve pek çok kişi tarafından bilinmeye başlanan markalardan alışveriş yapmak insanlara daha güvenilir bir ortamda hissettirmektedir.

Dijital Pazarlamaya Yapılan Yatırımların Sağladığı Olanaklar

Dijital pazarlama, ölçülebilir sonuçlar veren bir pazarlama stratejisidir. Dijital pazarlamaya neden yatırım yapmalı sorusunun en iyi cevabı şu şekilde verilebilir: Kişisel olarak geliştirilen reklam olanakları ve markaya özel adımlar ile her markaya kendi özelinde bir dijital pazarlama hizmeti sunulmaktadır.

Markanın bulunduğu faaliyet alanında rakiplerinden ön plana çıkmasını sağlayacak adımlar sayesinde rekabet ortamına uyum sağlanması mümkün olmaktadır. Rakiplerin arasından sıyrılarak ön plana çıkmak ve geniş kitlelere hitap etmek güzel planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi ile mümkündür.

Ölçülebilir sonuçları ile markalar dijital pazardaki tüm gelişmelerini takip edilebilmektedir. Markaya özel geliştirilen reklamların bütün istatistikleri takip edilebilmektedir. Bir durumun takip edilebilir olması onu yönetebilmeyi de kolaylaştırmaktadır.

Maliyet, süre, hedef kitle, ilgiler, hitap edilmesi istenilen yaş aralığı gibi tüm kriterler dijital pazarlama yöntemlerinin seçiminde kullanılmaktadır. Bu kriterler ön planda tutularak daha etkili sonuçların elde edilmesi mümkündür. Reklamların ulaştığı kişi sayısı, hangi paneller üzerinden görüntülendiği ve iletişime geçilmesi gibi detaylar ve geri dönüşlerin görülebilmesi dijital pazarlama ile sağlanmaktadır.

Reklam kampanyaları ile markanın sunduğu ürün/hizmetlerin potansiyel müşterilere ulaştırılmaları mümkkün olur. Hedef kitleye erişim için profesyonel bir destek olan dijital pazarlamadan yararlanmak markaların satış miktarlarını arttırmaktadır.

Dijital Pazarlamanın Markalara Sunduğu Avantajlar

Dijital pazarlama imkanları ille reklamlara ayrılan bütçenin minimuma indirgenmesi sağlanır. Pazar payının arttırılması eşliğinde rekabet ortamında öne geçmek için markalar dijital pazar için bütçe ayırmak durumundadırlar. Dijital pazara giriş ile arama motorlarında en üst sıralara çıkmak mümkündür.

Markanın dijital pazara girişinde en önemli nedenlerden birisi arama motorlarında fark edilebilir olmaktır. Arama motorunda markanın fark edilmesi ile hedeflenen kitleye ulaşım sağlanır. SEO çalışmaları markaya bu avantajı sağlayan bir dijital pazarlama yöntemidir. SEO çalışmalarının etkin kullanımı sayesinde; sunulan hizmete ya da ürüne ait arama yapan kullanıcıların önüne direkt olarak bahsi geçen marka çıkmaktadır.

Dijital reklam Google AdWords gibi uygulamaların kullanılması ile üst düzeyde olumlu sonuç verir. Yüksek trafiğe sahip web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar tarafından reklamların görülmesi ve ürünlerin ulaşılabilir olması sağlanır.

Dijital pazarlamanın sunduğu bir diğer avantaj ise performansın her zaman değerlendirilebilir olmasıdır. Ayrılan bütçenin ne denli doğru bir şekilde kullanıldığı performans değerlendirmeleri sayesinde ölçülebilir. Aktif yönetim sağlanılan reklamlarda ziyaret eden kişi sayısı, kaç kişinin reklamı atladığı, kaç kişinin reklamlar ile siteye yönelerek alışveriş yaptığı istatistiklerle görüntülenebilmektedir.

Dijital Pazarlama ile Etkin Pazarlama

Dijital pazarlama hizmeti markanın dijital ortamdaki varlığının yönetilmesi olarak özetlenebilir. Dijital pazarlama sayesinde trendlerin değişimleri takip edilir, maksimum verim için izlenmesi gereken yollar planlanır. Markanın tüketicilerine doğru zamanda ve yerinde ulaştırılması sağlanır.

Dijital pazarlama için çevrimiçi kaynaklara yapılan yatırımlar ile performans arttırımı sağlanır. Dijital pazarlama ile markanın hedeflere ulaşmasında bir nevi mentörlük yardımı alınmış olur.

Dijital pazarlamada 3 ana adım ile marka değeri yükseltilebilmektedir. En büyük öneme sahip olan yöntemlerden birisi SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları hizmeti web sitesinin, markanın hizmet ya da ürün tanıtımının üst düzeyde elde edilmesine olanak verir.

Optimize işlemi olarak da değerlendirilebilen hizmet organik bir trafik artışı sağlar.

Google Ads bir diğer dijital pazarlama elementi olarak karşımıza çıkmaktadır. Markanın ihtiyaç duyduğu reklamların tasarımından metnine kadar tüm aşamaları planlanarak belirlenen fiyat, reklamların getirilerinin yanında çok önemsiz bir miktar olarak kalmaktadır.

Ayrıca reklamların hangi ülkelerde sunulmasının istendiği bir optimizasyon sunulabilmektedir.

Dijital pazarlamaya neden yatırım yapmalı? Dijital pazarlamaya ayrılan bütçe için markanın elde ettikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Bütçenin tüm kriter ve ihtiyaçlar belirlendikten sonra firmaya özgü olacak şekilde belirlenmesi,
  • Hedef kitleye ulaşmak için tasarlanan özel reklamların yapılması,
  • Anahtar kelime gibi kriterlerin etkin kullanımı,
  • Sonuçların ve gidişatın analizi ve değerlendirilmesi,
  • Sürekli kontrol,
  • Arama raporlarının düzenli kontrolü,
  • Markanın öne çıkarılması,
  • Markanın güvenilirliğinin arttırılması.

Sosyal medya platformlarında itibar yönetimi sağlayan dijital pazarlama yöntemleri; marka bilinirliğini üst düzeye çıkarmaktadır.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!