Long-Tail Anahtar Kelimelerin Seo Çalışmasına Etkisi

Long-Tail Anahtar Kelimelerin Seo Çalışmasına Etkisi

Yeni bir websiteniz varsa ve seo çalışması hakkında düşünmeye başladıysanız, muhtemelen işinizle alakalı zihninizde canlanan ve ilk etapta herkesin aklına gelebilecek kelimelerden oluşan bir anahtar kelime havuzuna sahipsiniz.

Long-Tail Keywords’ün tam olarak dilimizdeki karşılığı uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir ve üç ve üzeri kelimeden oluşan özel spesifik dizilimlere sahiptirler. Bu anahtar kelimeler tipik olarak daha az arama hacmine sahiptir, yani daha geniş veya genel anahtar kelimelerden daha az kullanılırlar, ancak daha az rekabetçi ve elde edilmesi daha kolaydır. Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimelerle ilgili harika olan şey, onları kullanan kişilerin satın alma noktalarına daha yakın olma eğiliminde olmalarıdır.

Long-Tail Anahtar Kelimelerin Yararları

  • Daha az rekabetçi
  • Daha az pahalı
  • Daha yüksek dönüşüm oranı
  • Sesli aramaları yanıtlama olasılığı daha yüksektir
  • Yeni, orijinal içerik sağlayın

Markaların sadece tek bir anahtar kelimeye odaklandığı ve diğer anahtar kelimelere dayalı yeni içerik oluşturmadığı birçok site gördük. Bu büyük bir hata. Yolunuza çıkıp size iş getirebilecek potansiyel trafiği neden kaçırıyorsunuz?

Long-Tail Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ararken başlamanın en kolay yerlerinden biri Google tarafından sunulan otomatik tamamlama özelliğidir. Şimdi Google’a işinizle alakalı spesifik birkaç kelime yazmaya başlayın ve ne çıkacağını görün.

Google otomatik tamamlama özelliği sayesinde size çeşitli seçenekler sunar ve düşünmemiş olabileceğiniz potansiyel konular hakkında güçlü fikirler verebilir.

Long-Tail Anahtar Kelimelerin Dönüşüm Oranlarına Katkısı

Uzun kuyruklu anahtar kelime aramaları daha spesifikler olma özelliğiyle öne çıkan bir yapıya sahiptir.

Diğer bir deyişle:

Uzun kuyruklu kelimelerle Google araması yapan insanlar satın alma döngüsünde çok daha istekli bir psikolojik tutku içerisindedirler.

Örneğin: “Whey Protein” anahtar kelimesini ele alalım.

Google’da Whey Protein diye arama yapan birisi muhtemelen whey protein hakkında bilgi araştırması yapıyordur. Fakat “Aspartamsız Whey Protein” diye arama yapan başka bir kişi muhtemelen satın alma psikolojisine çok daha yakındır.

Long-Tail Anahtar Kelime Örnekleri

Müşterilerinizi ürünlerinizi almak için Google’da yaptığı aramayı “koşu ayakkabıları” olarak düşünün. Bu kelime  için Long-Tail anahtar kelime örnekleri şunları içerebilir:

  • Kadınlar için en iyi koşu ayakkabısı
  • En iyi uzun mesafe koşu ayakkabısı 2018
  • Düz ayaklar için en iyi koşu ayakkabısı
  • Yolda yol koşu ayakkabısı
  • Kötü dizler için koşu ayakkabısı

Bu niş anahtar kelimelerle, arama yapanın amacını anlamak da daha kolay. Diğer bir deyişle, belirli bir arama terimini kullanırken ne aradıkları daha nettir.

Örneğin, “koşu ayakkabıları” ifadesini kullanan bir kullanıcı, koşu ayakkabıları satın almak , belirli koşu ayakkabılarını araştırmak veya koşu ayakkabılarıyla ilgili internette yanıtlar bulmak istiyor olabilir.