Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

3,3 milyardan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınladığınız içeriği oluşturma, yayınlama ve analiz etme ve bu platformlardaki kullanıcılarla etkileşim sürecidir.

Neden Sosyal Medya Yönetimi?

Maliyet

Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya her zaman en düşük maliyetle en performanslı sonuçlar alabileceğiniz bir kanaldır. Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik yayınlamak, kullanıcı yorumlarını yanıtlamak ve çok daha fazlası ücretsizdir.

Erişim

Facebook’tan LinkedIn’e sosyal medya ağları sizi dünyanın her yerindeki kullanıcılarla bağlayabilir. Niş kitlelere ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama sosyal medya ile karşılaştırıldığında sunduğu erişim avantajı ve maliyet oranının çok daha azı bir performans ve çok daha fazla mali yük getirir.

Kullanıcılar

Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dahil etmek, pazarlama çabalarınızı kullanıcı davranışıyla eşleştirmenize olanak tanır. Örneğin, insanların% 74’ü artık satın alma kararları verirken sosyal medya kullanıyor. Bahsetmemek gerekirse, insanların% 80’i sosyal medya aracılığıyla bir satın alma hakkında tavsiye alıyor.

Sosyal Medya Yönetimi Neleri İçerir?

Sosyal medya yönetiminin geniş tanımı nedeniyle, sosyal medya yönetiminin neleri içerdiğini merak etmek doğaldır. Çabalarınızı nereye odaklamanız gerektiğini ve sosyal medyanın ne kadar zaman gerektireceğini tüm markalar bilmek istiyor.

Hedef Kitlenizi Araştırma

Kitlenizi araştırmak sosyal medya yönetiminin temel bir parçasıdır. Ajansınız veya şirketiniz kitlenizin kim olduğunu bilmiyorsa, bir sosyal medya stratejisi geliştirmek imkansızdır.

Strateji Oluşturma

Hesap yöneticinizin sosyal medya kampanyanızı başlatmadan önce stratejinizi geliştirmeleri gerekir . Çoğu durumda, Twitter, LinkedIn, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının farklı rolleri ve kullanımları nedeniyle her platform için bir strateji oluşturmaya odaklanacaklar.

Kreatif Tasarım

Markanızı temsil eden profesyonel sosyal medya tasarımlarının üretimi ve tasarlanması hizmeti bu aşamada yapılır en çok ön planda gibi gözüken sürecin bu kısmı aslında sosyal medya stratejisinin ve marka kimliğinin somut bir yansımasıdır.

Reklam Yönetimi

Marka hedeflerine ve hizmet planına bağlı olarak sosyal medya yöneticiniz markanız için bir reklam stratejisi geliştirecektir. Daha gerçek takipçiler kazanmak ve kullanıcı katılımını teşvik etmek istiyorsanız sosyal medya reklamları kesinlikle şarttır.

İçerik Takvimi Oluşturma

Sosyal medya hesaplarınızda yayınlanan tüm içerikler yayınlanmadan günler önce markanızın yetkili birimi ya da yöneticisine sunularak onay alınır ve ay boyunca markanızın hangi konularda paylaşım yapacağı hakkında net bir yol haritası ortaya çıkartmış oluruz.

Mesajları Yanıtlama

Tüm sosyal medya kullanıcıları gerçek bir deneyim yaşamak isterler ve sadece deneyim yaşayabildikleri markaları tercih ederler. Eğer onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirseniz her zaman sizi tercih edeceklerdir. Bu sebeple sosyal medya üzerinden gelen tüm mesajlar ve yorumlar sosyal medya yöneticiniz tarafından cevaplanmalı ve yakından ilgilenilmelidir.

Performans Analizi

Sosyal medya yönetiminin kritik bir parçası, çabalarınızın performansını izlemektir. Bu nedenle sosyal medya uzmanları ekibiniz reklamlarınızın yanı sıra reklam içeriğinin performansını da izleyecek ve bu sonuçları sizinle paylaşacaktır.

Sosyal medya yönetim hizmetlerine – veya herhangi bir dijital pazarlama hizmetine – yatırım yaptığınızda, yalnızca sosyal medya hesaplarınızın performansını izlemekle kalmayıp aynı zamanda performans düştüğünde de tepki veren bir ajansla ortaklık kurmanız önemlidir.

Düşük sosyal medya performansınızı artırmak için eylem planı geliştirebilen bir ortak istiyorsunuz, mazereti olan biri değil. Marka olarak bu zihniyeti benimseyin ve işiniz için en doğru ajansı seçmeye çalışın.

Son Olarak

Markanız için var gücüyle çalışacak sosyal medya yönetimi konusunda uzman bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.