Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde dijital dünyanın ve sosyal medyanın hayatlarımıza yoğun olarak girmesiyle birlikte bu tür mecralarda iş yapmak isteyen veya markalarının kurumsal kimliğini oluşturmak isteyenlerin sayısı çoğaldı.

Sosyal mecralarda bir kimlik oluşturabilmek sabır ve tecrübe isteyen bir iştir. İşte tam bu noktada markalar dijital sosyal medya ajanslarıyla iş birliği yaparak sosyal medya hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıyorlar.

Ancak bu süreçlerin sıkıntısız ilerlemesini sağlamak için markaların doğru ve ihtiyaçlarına cevap verebilen sosyal medya ajanslarıyla çalışması gerekmektedir. Yapacağınız reklam kampanyaları ya da kurumsal kimlik oluşturma süreçleri zorlu süreçler olduğundan iş birliği yapacağınız ajansın doğru uzmanlıklara sahip olduğuna emin olmalısınız. Sosyal medya yönetimi konusunda doğru sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 adımı sizler için hazırladık.

Sosyal Medya Ajansı Çalışanları Ne Kadar Uzman?

İş birliği yapmak istediğiniz sosyal medya ajansının sizin iş hedeflerinize ve isteklerinize karşılık verecek uzmanlıklara sahip olduğundan emin olun. Sosyal medya üzerine yoğunlaşmış bir ajans web tasarım için beklediğiniz sonucu karşılayamayabilir. Bundan dolayı iş birliği yapacağınız ajanslarda birden fazla hizmet almak istiyorsanız o konuların hepsinde uzmanlaşmış bir sosyal medya ajansı seçmek daha doğru olacaktır.

Pazarlama İhtiyaçlarınız Belirleyin

Bir ajans aramaya çıkmadan önce bir dijital pazarlama ajansından beklentilerinizin ne olduğuna dair bir plan ortaya koymalısınız. Bu belirlediğiniz istekleriniz doğrultusunda size uygun ajansı bulmak çok daha kolay olacaktır.

Çalışma Tarzlarını İnceleyin

Bir ajansın nasıl bir kararlılıkla çalıştığı, ne tür çalışmalar ve kampanyalar hazırladığı gibi fikirleri edinebilmek için iş birliği yapmayı düşündüğünüz sosyal medya ajansının web sitesine, blog sayfasına ve sosyal medya hesaplarına göz gezdirebilirsiniz. Bu göz gezdirme o ajansın hangi projelerde yer aldıkları ve nasıl uzmanlıkları olduğuna dair fikirler verecektir.

Kaliteli ve alanlarında uzmanlaşmış bir sosyal medya ajansı kaliteli içerikleriyle ve sosyal medya hesaplarıyla kendini açıkça belli eder. Ajansın sahip olduğu konsepti birbiriyle uyumlu Facebook, Linkedin ve Instagram hesapları yönetmeleri başarılı bir ajansın göstergesidir. Aynı zamanda bu konulara meraklı kişiler gibi kendileriyle iletişime geçerek nasıl çalıştıkları hakkında ufak ipuçları elde edebilirsiniz.

Başarı Kriterlerinin Ne Olduğuyla ilgili Konuşun

Çoğu dijital sosyal medya ajansı istatistik çalışmalardan yoksundur. Bir markanın veya kurumun performansını ölçüp bu performans hakkında değerlendirmeler yaparak nasıl daha iyi hale getirebileceklerini bilmeyen bir ajansla çalışmak oldukça kötü bir tercih olacaktır.

Sistemli Çalışan Bir Ajans Tercih Edin

Doğru dijital sosyal medya ajansını seçerken kendilerine belirli bir çalışma sistematiği oluşturmuş olanları tercih etmeniz elzemdir. Birbiriyle koordineli çalışmayan ve zamanlama planı olmayan bir ekibin başınıza büyük sıkıntılar çıkarabileceğini unutmayın.

Yaptıkları çalışmalar ayrıntılı ve kaliteli mi, verilen zaman ve bütçeye uyabiliyorlar mı, değişen stratejilere ayak uydurabiliyorlar mı ve gerçekçi hedefler sunuyorlar mı? İş birliği yapacağınız dijital sosyal medya ajansınızı seçerken kendinize soracağınız sorular olmalıdır.