Instagramda Daha Fazla Müşteri Kazanmanın 8 Yolu

Instagramda Daha Fazla Müşteri Kazanmanın 8 Yolu

Instagram’ın markalar için sunduğu harika dijital pazarlama fırsatlarını kaçırmak işinizi online platformlarda büyütmek için büyük bir fırsatı görmezden gelmektir.

Instagram son yıllarda markalar için hızlı bir şekilde büyük oranda yeni müşteri potansiyeli yaratan ve toplayan bir platform haline geldi. Bu avantajlı sosyal medya aracını hem marka bilinirliği, hem satışlarınızı hem de müşteri potansiyelinizi arttırmak için nasıl kullanacağınıza dair 8 ipucunu birlikte inceleyelim.

Potansiyel Müşteri Reklamları

Markanıza dair içerikleri Instagram’da pazarlamanın en uygun yolu, ürettiğiniz özgün içerikleri Potansiyel müşteri reklamları aracılığıyla dağıtmaktır. Potansiyel müşteri reklamlarını kullanmak, marka olarak hedef kitlenizin e-posta adresi, doğum tarihi, ikamet yeri, istihdam durumu gibi detaylı bilgilerini kolaylıkla toplamanızı sağlar.

Bu tür entegre bilgilerle, ürünlerinizi satın alma konusunda müşterilerinizin zihniyetlerini ve tercihlerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca, bu tür verileri depolayabilir ve doğrudan pazarlama kampanyalarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Eylem Düğmeleri

Instagram marka hesabınız için kolaylıkla eylem düğmeleri kullanabilirsiniz. Örneğin, Instagram profilinize iletişim bilgilerinizi (e-posta adresi, iletişim numarası, ofis adresi) gösteren bağlantılar koyabilirsiniz. Bu, dünyanın her yerindeki müşterilerin sizinle herhangi bir zamanda iletişim kurmasını kolaylaştıracaktır.

Bağlantı Optimizasyonu

Bir marka hesabı olarak Instagram biyografinizdeki çeşitli resmi bağlantılara ayrılan alanı tam olarak kullanmalısınız. Abonelikler, satışa sunulan ürünler veya bilinçli anketler ekleyerek bu alandan tam olarak yararlanmak sizin için oldukça avantajlı olacaktır.

Kısa bağlantıların her zaman daha uygun ve kullanıma teşvik edici olduğunu unutmayın ve bağlantınızın izlenebildiğinden mutlaka emin olun. (örneğin UTM parametrelerini kullanarak)

Landing Page Tasarımı

Potansiyel müşterileriniz profilinizdeki bağlantıya tıkladığında bağlantı potansiyel müşterilerinizi bir açılış sayfasına yönlendirir. Potansiyel müşterilerinizi yönlendirdiğiniz açılış sayfasının aşağıdaki ögeleri içerdiğinden mutlaka emin olun.

  • Etkileyici bir görsel tasarıma sahip olun.
  • Hızlı açılan bir sayfanız olsun.
  • Mutlaka alakalı içeriklere yer verin.

Hikaye Kaydırma Özelliği

Veriler, en çok görüntülenen Instagram hikayelerinin% 30’unun markalar tarafından paylaşılanlar olduğunu gösteriyor. Potansiyel müşterilerinizin yapması gereken tek şey hikayenizi hızlıca kaydırmak ve açılış sayfanıza ulaşmaktır. Bağlantıları yerleştirme kolaylığı nedeniyle Instagram hikayelerinin biyografideki linklerinizden daha etkili olduğu kesinlikle unutmayın.

Hikayenizde çok sayıda izleyen olması ve uzun süre çevrimiçi kalması durumunda, “Öne Çıkanlar” bölümünüze ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak, önemli hikayenizi kaçırmış olabilecek kişiler istedikleri zaman görüntüleyebilir.

Instagram Yarışmaları

Müşterilerinizden özel bir ödül kazanmak için bir anket yapmasını veya yorum göndermesini isteyin. Onlardan arkadaşlarını etiketlemelerini de isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, (Herhangi bir yarışma yoluyla) daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için kullandığınız etkileşimi kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, müşterilerinizin ilgisini ve aciliyetini artırmak için satış ve promosyon programları düzenleyebilirsiniz.

Popüler Olana Odaklanın

Instagram’ın resmi blogunda belirtildiği gibi, bir ürüne dokunmak her zaman satışına yol açmayabilir. Analizler sekmenizde paylaştığınız hangi ürünlerin en iyi etkileşim performansına sahip olduğunu belirleyin.

Bunu yaptıktan sonra, en popüler / yüksek performanslı ürünlerle ilgili paylaştığınız içeriklerin sıklığını artırın. . Bu veriler ayrıca sadık müşterilerinizi tanımanıza ve onları korumanıza yardımcı olur.

Influencer Gücünü Kullanın

Influencer kavramı sadece ünlü ve takipçisi çok fazla olan kişiler için kullanılsa da sektörünüzle alakalı deneyimli kişilerin sattığınız ürün ya da hizmet ile alakalı görüşleri, potansiyel müşterinizin sizi tercih etmesi ve satın alma işlemini gerçekleştirmesinde ciddi bir katkısı olabilir.

Burada asıl dikkat etmeniz gereken sattığınız ürün ya da verdiğiniz hizmet ile alakalı sizi tavsiye eden Influencer’ın takipçi kitlesinin sizin aradığınız kitle ile özdeşleşmesidir. Ayrıca influencer aracılığı ile elde ettiğiniz profil trafiği ile yeni hedef kitleler oluşturabilir ve daha fazla insana erişme imkanı bulabilirsiniz.

Son olarak

Yukarıda paylaşmış olduğumuz detayları baz alarak kendi instagram stratejinizi ve kimliğinizi oluşturabilir ve doğru insanlara erişerek potansiyel müşteri hacminizi ve satışlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.