Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya platformlarında yer alan hesaplara içerik atılırken gün gün içeriklerin planlanması gerekmektedir.

Etkili bir sosyal medya yönetimi için paylaşım takvimi adı verilen bu faaliyet gereklidir. Sosyal medya paylaşım takvimi nasıl oluşturulur bilmeden bir takvim oluşturmak ise zaman kaybına neden olacaktır. Bir sosyal medya ajansı ya da danışmanı her zaman için en etkili takvimi tasarlamak zorundadır.

Sosyal Medya Paylaşım Takvimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gün gün paylaşılacak olan içeriklerin planlanması ile sosyal medya paylaşım takvimi oluşturulmaktadır. Takvim oluştururken dikkat edilmesi gereken ana basamaklar şu şekilde özetlenebilir;

  • Hedeflerin ne olduğu kesin olarak belirlenmiş olmalıdır.
  • Hangi platformların ne sıklıkla ve amaçla kullanılacağına karar verilmelidir.
  • Rakiplerin ne yaptıkları gözlemlenmelidir. Rakiplere ait bir analiz verisi dosyası oluşturulabilir.
  • Sosyal medyadaki durumun şu an ne olduğu detaylı şekilde analiz edilmelidir.
  • Içeriklerin nasıl bir tasarıma sahip olacağına dair kararlar netleştirilmelidir.
  • Yöntemler değerlendirilerek uygulanacak olanlar belirlenmelidir.

Sosyal medya paylaşım takvimi nasıl oluşturulur sorusunun önemi kadar takvimin iyi oluşturulmuş olması da önemlidir. Sosyal medya paylaşım takvimi konusunda iyi olmak; planlı bir sosyal medya yönetimine sahip olmak demektir. Bu durum marka çalışanları için zamandan tasarruf edilmesine yarar.

Aynı zamanda durumun yorucu bir süreç olmasını engeller. Markanın ön yüzü haline gelen sosyal medya hesabının değerini yükseltir. Planlı ve dengeli paylaşımlar ile dikkat çekmek daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra markanın etkileşim oranlarına etki ederek bilinirliğin artmasına katkıda bulunur. Bir kalite standardını yakaladıktan sonra bunu sürdürmek daha kolay olacaktır.

Adım Adım Sosyal Medyada İçerik Takvimi Oluşturulması

Öncelikle ön hazırlık gerekir. Hangi içeriklerin paylaşılacağı plana dahil olan bir karardır. Paylaşımdan önce hazır olan içerikler üzerinde iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılması daha verimli olacaktır. Yani hangi paylaşım hangi gün ya da süreçte yapılacak?

Bu sorunun cevabı net olarak verilmiş olmalıdır. Tüm ayrıntıların belirlenmiş olması süreç kalitesini Markaya uygun içeriklerin tasarlanması gerekmektedir.

Marka ve faaliyet gösterdiği alanla alakalı paylaşımlar markayı yansıtacak doğru yol olacaktır. Sonrasında bu içeriklerin paylaşım sıklıklarına ve sayılarına karar vermek gerekmektedir. Günlük ya da aylık periyotlar ve toplam sayılar belirlenmelidir.

Bu noktada bir içeriğin ne kadar sürede hazırlanacağı göz önünde bulundurulabilir. Farklı platformlar için farklı içerikler oluşturulacaktır. Bu nedenle periyotlar belirlenirken hazırlık süreçlerinin de göz önünde bulundurulmasında fayda var. Diğer bir periyot belirleyici etken de hedef kitle olmaktadır.

Örneğin son tüketiciye hitap ediliyorsa oldukça sık bir aralıkla paylaşım yapılması gerekebilir. Ancak kurumsal ve ciddi bir duruş için de seyrek düzende paylaşım tercih edilebilmektedir. Amaç ve stratejilere göre paylaşım sıkları belirlenebilir.

İçeriklerin türleri ve konuları; sektörün ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlenmelidir. İçeriklerin başlıklarını ve alt başlıklarını oluşturmak ve onları sınıflandırmak işe yarayacaktır.

İçerik dili bir sonraki adım olacaktır. İzlenimi doğrudan etkileyen içerik dilinin samimi mi yoksa resmi mi olacağı belirlenmelidir. Bu doğrultuda çizgiden şaşmadan paylaşım yapılması süreklilik gerektirecektir.

Yayın zamanlarına karar vermek gerekmektedir. İçeriğinizin dikkat çekeceği en uygun gün ne zaman? Sosyal medya paylaşım takvimi nasıl oluşturulur sorusunun cevaplarından biri olan zamanlama en önemli kriterlerden birisidir. Analiz sonuçlarını izleyerek hangi gün trafik akışının nasıl olduğunu belirleyebilirsiniz.

Platform seçimi ve buna uygun takvimde planlama yapılması. Kaç adet sosyal medya platformu kullanılacak ve hangilerinden hangi paylaşımlar yapılacak? Bu konuların da en başında belirlenmesinde fayda olacaktır.

Uzun vadeli takvimlerin oluşturulması gerekebilir. Günlük, haftalık periyotlardan sonra uzun vadeli bir taslak oluşturmak planlama ve hedeflere ulaşma konusunda yardımcı olacaktır. Bunu takvime dahil ederek hedeflerin daha elle tutulur olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşım takvimi nasıl oluşturulur sorusuna cevap verdikten sonra sosyal medyanın gereksiz kullanımına da karşı olmak gerektiği bilinmelidir. Sosyal medya sadece var olmak adına paylaşım yapılacak bir alan değildir. Bu nedenle paylaşımların etkili olması ve bu konuda seçici olunması gerekir. Gittikçe büyüyen rekabet ortamında en büyük silah dijital pazarlamaya hakim olmaktır.

Dijital pazarlama da gücünü sosyal medya yönetiminden almaktadır. Bu nedenle takvime dahil edilen içeriklerin de özenle seçilmiş olması gerekir. Sırf aktif olmak için gelişigüzel paylaşımların yapılması müşterilerin takipten çıkmasına neden olabilmektedir.

Bu da müşteri kaybı anlamına gelebilir. Kaliteli ve sürekli bir akış sağlanması markanın prestiji için önemli bir konudur. Gün geçtikçe gelişen pazarlama stratejilerine uygun bir yol haritası oluşturulmalıdır. Bu yol haritasının içinde de plan en önemli unsurlardan birisi olmaktadır.

Dijital pazarlama artık çok yaygın. Rakiplerin de aktif olarak yer aldığı dijital pazarda sosyal medya hesaplarının yönetimi marka yüzünü etkileyen bir unsur olmakta. Iyi bir strateji ve doğru bir yol anlayışı ile sosyal medya hesaplarının yönetimi için de planlama yapımı ve takvim oluşturulması gibi konular mecburi hale gelmektedir.