Sosyal Medya Danışmanı Hangi Görevleri Yapar?

Sosyal Medya Danışmanı Hangi Görevleri Yapar?

Sosyal medya üzerinden pazarlama ve tanıtım etkinliklerinin ön planda olduğu çağımızda sosyal medya danışmanlığı ürün ve hizmet sunan kişiler için önemli bir kavram haline geldi.

Sosyal medya danışmanı hangi görevleri yapar ve markaya nasıl katkıları olur? Bu bilgilerin kavranması ile daha etkili bir sosyal medya ajansı hizmeti almak mümkün olmakta.

Kişi, kuruluş, firma vb. Ürün ve hizmetlerin sunulduğu faaliyetlerde hedef kitleye erişim çok önemlidir. Bu anlamda farklı sosyal medya platformlarında yer almak ve bu hesapların doğru yönetimi şart olmaktadır. Hizmet ve ürünün tanıtımının yanı sıra kampanya ve promosyonlar hakkında bilgilendirilme yapılması da mümkün olmaktadır.

Ayrıca müşterilerin geri dönüşlerinin görülmesi ve onlarla birebir iletişim kurulabilmesi aktif sosyal medya kullanımı ile mümkündür. Sosyal medya hareketlerinin analizi ile ihtiyaçlar ve talepler fark edilebilmektedir. Bu noktalar değerlendirildiğinde sosyal medyanın insanlar ve markalar üzerindeki üstün etkisi görülmektedir.

Sosyal medya yönetiminin profesyonel şekilde yapılması ile dijital pazarlama ve tanıtımın tüm avantajlarından faydalanmak mümkün hale gelmektedir.

Neden Sosyal Medya Danışmanına İhtiyaç Var?

Sosyal medya danışmanlığı kavramını duyan pek çok ürün, hizmet sahibi Sosyal medya danışmanı hangi görevleri yapar sorusuna da cevap aramaktadır. Öncelikle sosyal medya danışmanına neden ihtiyaç duyulduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Markaların sosyal medya üzerinden iletişim, reklam, tanıtım ve pazarlama işlerinin yürütülmesini sağlayan kişiler sosyal medya danışmanlarıdır. Markaya özgü profillerin tasarlanması, insanlara ulaşılması, geri dönüşlerin değerlendirilmesi, analizlerin yapılması gibi faaliyetleri yürütürler.

Ayrıca gerek olduğu zaman düzeltici faaliyetleri planlayarak yönetirler. Profillerin ve paylaşımların güncel kalmasını sağlarlar. Tüm bu işlemlerin titizlikle yürütülmesi için profesyonel düzeyde sosyal medya ajansı işi yapan kişilerle çalışılması gerekmektedir. Sosyal medya danışmanı hangi görevleri yapar sorusunun bu şekilde pek çok cevabı vardır.

Markanın hedefleri doğrultusunda sosyal medya faaliyetlerinin sürdürülmesi için sosyal medya danışmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Tanıtım etkinliklerinin düzenlenmesi ve duyurulması gibi planlama ve yol haritası gerektiren tüm faaliyetler sosyal medya danışmanları ile sürdürülebilmektedir. Hedef kitleye ulaşırken markanın kaliteli yüzünün yansıtılması, faaliyetlerin profesyonelce yürütülmesi ile doğrudan ilişkili olmaktadır.

Kurumsal kimliğin yansıtılmasının yanı sıra marka yüzünün tanıtılması da sosyal medya üzerinden etkili bir şekilde mümkün olmaktadır. Gelişigüzel tasarlanmış ve markayı tam anlamıyla yansıtamayan sosyal medya hesaplarının markaya bir katkısı olmamaktadır.

Aksine güncel tutulmayan ve müşteriye dönüş yapılmayan hesaplar müşteri kaybına yol açmaktadır. Bu sürecin süreklilik sağlayacak şekilde ve etkili olarak yürütülmesi için sosyal medya danışmanına ihtiyaç vardır.

Sosyal Medya Danışmanı ile Çalışmanın Faydaları

Sosyal medya danışmanı hangi görevleri yapar ve faydaları nelerdir gibi sorular son zamanlarda sıklıkla sorulmakta. Bunun nedeni artık çağın gereklilikleri nedeniyle dijital pazarlamanın ve sosyal medya ajanslarının ön plana çıkmasıdır.

Bu çağa uyum sağlamak ve avantajlarından faydalanarak pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinden tam verim almak mümkündür. Sosyal medya üzerinde verimli bir aktiflik kazanmak için sürecin profesyonel şekilde danışmanlık yapanlar tarafından yürütülmesi önemlidir.

Bilinirliğin arttırılması, müşteri memnuniyet düzeyinin arttırılması gibi avantajların sağlanması için sosyal medya danışmanları genelde aşağıdaki faaliyetler kapsamında hizmet sunarlar:

  • Hizmet verilen markanın sosyal medya hesaplarının verimli ve yerinde aktivitesini sağlamak,
  • Potansiyel müşterilere özel iletişim tekniklerini analiz ederek kullanmak,
  • Müşteri ilişkilerini düzenleyerek memnuniyet sağlamak,
  • Marka bilinirliğini arttıracak yönde reklam çalışmalarını yürütmek,
  • Popüler olan paylaşımların takibini yapmak,
  • Rakiplerin faaliyetlerini analiz ederek değerlendirmek,
  • Sektördeki gelişmelere uygun içeriklerin üretilmesini sağlamak.

Sosyal Medya Danışmanlarının Sundukları Hizmetler

Sosyal medya danışmanları markanın tüm sosyal medya faaliyetlerini sürdürmekle yükümlüdürler. Bütün sosyal medya hareketlerinden sorumlu olan kişiler olarak hizmet sunarlar. Sosyal medya hesaplarının moderatörlüğünü yerine getirmektedirler.

Markanın yaşayabileceği krizlerin sosyal medya üzerindeki yönetiminden sorumludurlar. Kriz anlarında kriz yönetiminin planlanmış olması çoğu marka için durumun avantaja dönmesine olanak sağlayabilmektedir. Değer kaybı yaşanmadan durumun idare edilmesi için ustalıkla yaklaşım yapılması önemlidir.

Sosyal medya danışmanları raporlamalar ile sosyal medya hesaplarındaki hareketlerin markaya kazandırdıklarını ve eksik olan yönlerin analizini paylaşmaktadırlar. Bu sayede markanın gelişimi için gerekli olan faaliyetler yönetilmektedir. Belirlenen potansiyel müşterilerin hareketlerinin ve alışkanlıklarının takibi, beğenilen gönderilerin incelenmesi gibi işlerden sorumludurlar.

Sosyal medyada veri analizi ve müşterilerin takibi çok önemlidir. Sosyal medya hareketlerinin markaya olan faydalarının analizini yapmak, süreklilik sağlamak için kilit noktadır.

Sosyal medya danışmanı hedef kitleye ulaşmanın yanı sıra elde olan müşterilerin memnuniyetlerinin sağlanması için de çalışmalar yapmaktadır. Müşterilerin isteklerinin, şikayetlerinin, markadan beklentilerinin bilinerek buna uygun geliştirmeler yapılması önemli bir stratejidir.

Ayrıca kişilere yapılacak olan özelleştirilmiş reklam gibi çalışmalar ile güven sağlanması mümkün hale gelmektedir. Kişilere promosyon ve çekilişler ile ulaşmak ve memnuniyeti arttırmak mümkün olmaktadır. Büyük markaların konuşulan çekilişler yapıyor olması buna bir örnektir.

Çekilişler ile insanların ilgisini çekmek yine sosyal medya danışmanı tarafından planlanmaktadır. Bu sayede hem müşteri kitlesine hem de hedef kitleye kolay erişim sağlanabilmektedir.