Dijital Pazarlama Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Dijital Pazarlama Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Dijital pazarlama son dönemlerde popüler olan pazarlama araçlarının başında gelmekte. Bu nedenle dijital pazarlama fiyatları neye göre belirlenir ve fiyatlandırma kriterlerine neler etki eder gibi konular merak edilmektedir.

Dijital pazarlama günümüz şartlarında internet araçları ile çok kısa sürelerde çok geniş kitlelere hitap edebilme olanağı sağlıyor. Dijital pazarlamaya ayrılan bütçe, hedeflenen kitleye kolaylıkla ulaşım sağlayarak gereksinimlerin karşılanmasını sağlıyor.

Bu sayede daha fazla kar elde ediliyor ve kazanç miktarı ulaşılan kitlenin büyümesiyle orantılı olarak artıyor. Bir işi büyütmenin en pratik ve etkili yolu dijital pazarlamanın kullanılması haline gelmiş durumdadır.

Dijital Pazarlamaya Ayrılan Bütçenin Hesabı

Dijital pazarlamaya ayrılan bütçe geri dönüşlerde; kira giderleri, ekstra personel maaşı, fazladan çalışma gücü kullanılması gibi giderlerin olmadığı bir pazarlama sistemine ulaşılmasını sağlıyor. Ürünlerin ve hizmetlerin görsel hizmetler ile harmanlanıp etkili bir sunum ile potansiyel müşterilere ulaştırılması, yapılan harcamanın tamamen yerinde bir harcama olarak değerlendirilmesi anlamına geliyor.

Dünyanın her noktasında, herkesin erişebileceği mağazalar açmak yerine dijital pazarlama hizmetlerinden faydalanmak şirketlerin kar marjını yükseltmesinde en akıllıca yol olarak değerlendirilebilir.

Dijital pazarlama fiyatlandırma politikasındaki değişimlerde etkili olan bir faktör olarak görülmektedir. Dijital pazarlama ile sunulan hizmetler ele alındığında genellikle 2 ana avantaj söz konusu oluyor. En büyük 1.avantaj maliyetinin diğer pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha az olması.

Dijital pazarlama ile ulaşım sağlanan kitlen için fiziki market ya da mağazalar açmak asla mümkün olmayacak bir şirket zincirini gerektiriyor. Ancak sosyal medya ve internet materyalleri sayesinde dünyanın diğer ucundaki potansiyel müşterilere ulaşım sağlanıyor.

Ayrıca her bütçeye uygun içerik paketleri ile dijital pazarlama araçlarından her büyüklükteki markanın faydalanmasına olanak sağlanıyor.

Dijital pazarlamanın ana avantajlarından bir diğeri ise bütün firmaların internet üzerinde eşitlik sağlayabilmesidir. Büyük çaplı holdingler ya da küçük kobiler internet ortamında eşit pazarlama imkanlarına sahip olabiliyor.

Bu avantaj sayesinde yine fiziki olanaklardan çok daha avantajlı bir fiyat ile markanın diğer markalarla yarışması sağlanıyor. Aynı ortamda rekabet etmek dijital pazarlamaya ayrılan bütçe ile mümkün kılınıyor.

Dijital Pazarlama Fiyatlandırılmasındaki Faktörler

Dijital pazarlama fiyatları belirlenmesinde farklı faktörler değerlendirme altına alınıyor. En önemli kriterlerden birisi, yöntem ile sunulan hizmet ya da ürünün özellikleri olarak başlıklandırılıyor.

Bu başlık altında firmanın pazarlamak istediği ürün/hizmetin ne olduğu, kimlere hitap etmesi gerektiği, hangi yolların kullanılacağı, markanın istekleri, markanın sahip olduğu özellikler başta olmak üzere çok yönlü bir değerlendirme yapılması gerekiyor.

Ayrıca işin tamamlanması için gereken iş gücünün ön görülmesi de fiyatlandırma yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

Dijital pazarlamadan faydalanacak olan markanın pazarlamada reklam istediği platformların nitelikleri fiyatlandırma yapılırken önem taşıyan bir kriterdir. Bunun yanında kaç tane platform üzerinde ve ne şekilde bir pazarlama yapılmasının istendiği de fiyatlara etki ediyor.

Reklam türü, reklam türlerinin sayısı, nicelik ve nitelik yönünden derinlemesine değerlendirilerek en iyi pazarlama olanağı sunulması sağlanıyor. Bu pazarlama türleri de kendi özelinde fiyatlandırılıyor. Aslında her markaya ya da firmaya özel bir fiyat teklifi hazırlanması fiyatlandırmaların farklı olmasına neden oluyor.

Hizmet verilen markanın yararına olan bu durum, tamamen alınan hizmete para ödenmesi anlamına geliyor.

Dijital pazarlamada hedef kitle bütün detayları ile belirlenebilmektetir. Bu avantajın hangi şekilde kullanıldığı, dijital pazarlama hizmetinde bir diğer fiyat belirleme unsuru olarak ele alınmakta.

Örneğin hizmet kapsamında;

  • Web sitesi hizmeti, SEO hizmeti, Google ADS hizmeti, sosyal medya hesaplarının açılması, sosyal medya hesap yönetimi gibi seçeneklerinden hangilerinden yararlanılmak isteniyor?
  • Bu hizmetlerde ne kadar derinlemesine bir kalite aranıyor?

Bu soruların cevapları ile detaylandırılan hizmet, markanın seçimleri ile şekillendirilebiliyor.

Dünya çapında küçük, orta ya da büyük çaplı tüm işletmelerinin gelirlerinin belirli bir kısmını pazarlama faaliyetleri için ayırması şart olarak görülmekte. Fiziki pazarlama yollarının günümüz şartlarında yetersiz kalması ve harcama miktarının dijitale göre çok fazla olması, dijital pazarlamanın seçilmesini sağlayan bir faktör.

Dijital pazarlamaya ayrılan bütçeler hem firmanın pazarlama ihtiyaçlarını karşılıyor hem de hedef kitleye en pratik yoldan ulaşılmasını sağlıyor.

Dijital Pazarlama Paket Fiyatları

Dijital pazarlama müşterilere %80 üzerinde kesin başarıyı garanti ediyor. Dijital pazarlama ile piyasadaki pazarlama araçlarına göre çok daha düşük bir fiyat miktarı ile ücretlendirme yapılıyor.

Dijital pazarlama paket fiyatları belirlenirken sektör oldukça önemli bir konumda durmaktadır. Sektördeki rekabet düzeyinin ne olduğu ve anahtar kelimelerin fiyatları da fiyat skalasında önemli görülüyor.

Şirket ya da markanın ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama elemanları fiyatlandırma politikasında tek tek değerlendirilerek hem en etkili hizmet sunuluyor hem de kişilere özel fiyatlandırmalar sağlanıyor.

Dijital pazarlamada fiyat unsuruna etki eden dijital pazarlama reklam modelleri;

  • Google AdWords
  • Advertorial
  • Interstitial
  • Page Skin
  • Affiliate Marketing
  • Video Reklamları
  • Sosyal Medya Reklamları
  • Native Reklam

Bir Dijital Pazarlama Ajansıyla Çalışın

Teknoloji üreten start-up, e-ticaret ve b2b markaları için daha çok prestij, satış ve bilinirlik kazandıran abonelik bazlı dijital pazarlama hizmetleri sunuyoruz. Eğer sizde bu hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz dijital pazarlama teklifi formumuzu doldurun ve ekibimiz size en kısa sürede ulaşsın.