E-ticaret Sektöründe Sıklıkla Yapılan 9 Hata

E-ticaret Sektöründe Sıklıkla Yapılan 9 Hata

Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte günlük hayatta fiziksel olarak ziyaret edebildiğimiz mağazalar yerine internet üzerinden ziyaret edebildiğimiz mağazalar ortaya çıktı.

Artık dünya ekonomik hacminin göz ardı edilemez bir kısmını oluşturan ve tüm satın alım sürecinin internetten gerçekleştiği e-ticaret sektörü bu kadar yoğun kullanılmasının da beraberinde getirdiği birtakım problemlerle karşı karşıya kalıyor.

E-ticaret satışı yapan insanların bazılarının fark etmeden yaptığı hatalar işlerine hem kötü anlamda yansıyor hem de sistemsel olarak problem çıkmasına sebep oluyor. Bu yazımızda e-ticaret satışı yapan insanların sıklıkla yaptığı ve sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkaran 9 hatayı sizler için hazırladık.

Karmaşık E-ticaret Sitesi Arayüzü

Satış yapmaya çalıştığınız e-ticaret sitesinin teması karmaşık bir yapıya sahipse, her yerden reklamlar, pop-up’lar, kutucuklar çıkıyorsa kullanıcı muhtemelen rahatsız olacak ve hiçbir şey satın almadan başka sitelere yönelecektir. Bunun yanında sitenizin ağır çalışması, hatalar vermesi kullanıcıyı bir daha sizden alışveriş yapmamaya yemin ettirebilir.

Bunun yanında sitenizin bütün teknolojik aletlere uyumlu bir tema içermesi gerekmektedir yani telefonundan sitenize giren bir kişi masaüstü sitesiyle karşılaşırsa alışveriş yapmadan sitenizi terk edecektir. Bu yüzden sitenizi olabildiğince sade ve müşteriyi sıkmayacak şekilde tasarlamalı bütün mobil cihazlara uyumlu hale getirmelisiniz.

E-Ticarette Hedef Kitlesinin Yanlış Seçilmesi

Sıklıkla yapılan en önemli hatalardan birisi markanın doğru bir hedef kitleye hitap etmemesi ya da bu hedef kitlenin belirlenmemiş olmasıdır. Bir e-ticaret sitesi açtığınızda tüm kullanıcıları hedef kitleniz olarak kabul edemezsiniz. Ürünlerinize uygun hedef kitleyi belirlemeniz marka olarak büyümeniz için altın bir kuraldır.

E-ticaret sitenizde bir ürünün satın alım sürecinde formu ve adımları ne kadar uzatır ve müşteriyi uğraştıracak gereksiz bilgiler istersiniz müşterinin o ürünü almaktan vazgeçme ihtimali de o kadar artacaktır. Bir e-posta adresi, cep telefonu ve adres bilgisi almanız için yeterli olan bilgilerdir.

Bazı alt yapısı yetersiz e-ticaret sitelerinde o siteden daha önce ürün almış ve giriş yapmış bir kullanıcı da olsanız her ürün alımında adres bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini yeniden girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu tarz ödeme aşamalarının hızlı ve müşteriyi sıkmadan yapılabilmesi için bilgilerin müşterinin isteğine bağlı olarak kaydedilebilmesi özelliğinin mevcut olması gerekiyor.

Bu özelliğin bulunması alışverişlerinde pratikliğe önem veren müşterilerin dikkatini çekecek ve sizden daha fazla alışveriş yapabilmesi ihtimalini arttıracaktır.

Yetersiz E-ticaret Depo Yönetimi

E-ticaret sektöründe depo yönetimi ve stok takibi, e ticaretteki başarınızı ve ticaret hacminizi büyük ölçüde etkilemektedir. Ürün stoğunuzun firmanızın kampanyalarına, operasyonlarına ve taleplerine uyacak şekilde yönetilmesi müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir.

Stoğunuzda ne kadar ürün olduğu, tedariklerinin ne kadar süreceği, ürünlerin kategorilendirilmesi ve benzeri konularda yürütülen operasyonun problemsiz bir şekilde devam etmesi gerekir.

Belirsiz İade Süreci

E-ticaret alışverişlerinin en önemli kuralı, bu alışverişin yapıldığı sitelerin belirli bir iade politikası olmasıdır. Kullanıcı ürün almadan ve aldıktan sonra hangi koşullarda ürünü iade edip hangi koşullarda iade edemeyeceği hakkında aydınlatılmalıdır.

Kalitesiz Ürün Görseli

Kullanıcıların bir e-ticaret sitesinden ürün almadan önce dikkat ettikleri ve inceledikleri en önemli nokta satın alacakları ürünün görsellerin bulunduğu sayfadır. Bundan dolayı ürünün açıklamaları kadar kullandığınız görsellere de dikkat etmelisiniz.

Kullanacağınız görsellerin yüksek çözünürlüklü, büyük ve farklı açılardan çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün görsellerinde, alacağı ürünün ne olduğuna dair istediği detayları alamayan müşteriler büyük bir ihtimalle o ürünü almaktan vazgeçecektir.

Yanlış Reklamlar

Müşterinizin karşısına olur olmadık şekilde reklam çıkartarak müşterilerinizi bezdirebilirsiniz. Sizin e-ticaret sitenizden futbol topu alan bir müşterinin ilerleyen zamanlarda çerezler sayesinde herhangi bir sitede devamlı futbol topu reklamları görmesi olumsuz sebepler doğurabilir.

Yetersiz Ürün Açıklamaları

E-ticaret sitenizde ürün satın alacak potansiyel bir müşterinin ilk bakacağı yerlerden biri ürünün açıklamasıdır. Ürünleriniz için ne kadar detaylı bir açıklama kısmı oluşturursanız müşterilerin açısından güven o kadar çok artar. Ürünlerin özelliklerini müşterilerin aklında ki sorulara cevap olamayacak şekilde hazırlarsanız potansiyel müşterileriniz bu ürünü almaktan vazgeçebilirler.

Kötü Müşteri Hizmetleri

E-ticaret sitenizde ürün satın alacak ya da ürün satın almış olan insanlar bir problemle karşılaştıklarında ya da bilgi alabilmek için onlara sunduğunuz müşteri hizmetleri desteğinden hiçbir şekilde geri dönüş sağlayamıyorlarsa sitenize duydukları güven sarsılır. Bu yüzden müşteri hizmetlerine önem vermeniz diğer firmalara göre bir adım öne çıkmanızı sağlar.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!