E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur

E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Sokaklarda her gün gördüğümüz butik mağazaların içindeki her ürünü e-ticaret kavramı sayesinde internet pazarında görmeye başladık. Neredeyse her satıcı fiziksel dükkanında neler yaparsa daha çok satış yapabileceğini uzun yılların tecrübesiyle öğrendi. Peki hayatımıza yeni giren e-ticaret kavramında başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Müşterilere Detaylı ve Bol Görselli Ürün Açıklamaları Sunun

İnternetten satış yapmanın doğası gereği tüketicilerin satın alacakları ürünleri fiziksel olarak inceleme şansları mümkün değildir.

Bu sebeple ürünlerinizi satışa koyduğunuzda tüketicilerin tam anlamıyla fikir sahibi olabilmesi için ürünün her detayını gösteren fotoğraflara ve detaylı açıklamalara sahip olması elzemdir.

Ürünün ambalajında duran fotoğraflarını çekmenin dışında ambalajından çıkararak çekeceğiniz ve yalnızca sizin tarzınızı yansıtan çekimler yapmak piyasada ki rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Ürünü satın alacak potansiyel tüketici kitlesi alacağı ürünün fotoğraflarını ve detaylarını ne kadar iyi bilirse satın almaya kara vermesi de o kadar kolaylaşır.

Alışverişi Kolaylaştırın

Satış yaptığınız e-ticaret sitenizi veya mağazanızı ziyaret eden kullanıcıların satın alımlarını en kolay yapabilecekleri ve bu satın alma sürecini en kısa sürede gerçekleştirebilecekleri bir site tasarımını tercih etmelisiniz.

Sitenizde dolaşan kullanıcıların bilgilerini, sepetlerine ekledikleri ürünleri ve inceledikleri ürün bilgisini depolayın ki eğer alışverişi istemedikleri bir sebepten yarıda kesmek zorunda kalırlarsa daha sonra sitenize geri döndüklerinde bu alışverişe kolaylıkla devam edebilsinler.

Müşterilerin satın alma süreçlerinde hızlı ve kolay bir deneyim yaşaması gelecekte yapacakları alışveriş için de sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

E-ticaret sitenizi ya da mağazanızı objektif yorum ve değerlendirme yapabilecek üçüncü bir kişiye denetin. Bu üçüncü kişilerin bir kısmı internet dünyasına uzak ve bilgisayar tecrübesi düşük insanlardan seçin. Onların geri dönüşlerini dikkatlice analiz edin ve sitenizi sürekli olarak daha kolay kullanılabilir hale getirin.

Değişken Kampanyalar Yapın

Müşteriler bir kampanyanın biteceğini veya bir ürünün indirimli satıştan kalkacağını görürse o ürünleri satın alma ihtimalleri artmaktadır. Uzun süre boyunca aynı indirim ve avantajları sunmak yerine kısa zamanlı kampanyalar düzenleyin ve kesin bir bitiş tarihi belirleyin.

Böyle yapmanız hem müşterilerinizin kampanyaları kaçırmamak için daha çok ürün satın almasına sebep olacak hem de müşterilerinizin güncel kampanyaları takip etmek için sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini sağlayacaktır.

SEO Çalışmasına Önem Verin

Doğru yapılmış bir SEO çalışması arama motorları tarafından bulunmanızı kolaylaştırır. Aynı zaman da size ulaşmak isteyen potansiyel müşterilerin size ulaşması kolaylaşır. İşletmeniz için sürdürülebilir bir SEO çalışması yapması için bir SEO uzmanıyla anlaşabilir ve satışınızı yaptığınız ürün kategorisinde müşterilerinizle rekabet etmeye başlayabilirsiniz.

Alışveriş Öncesi ve Sonrası Destek

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler alışveriş yapmadan önce kafasına takılan soruları sormak, alışveriş esnasında destek almak ve alışverişten sonra karşılaştıkları sorunlar için anlık destek almak isteyebilirler.

Müşterilerinize alışveriş deneyimlerinin her anında destek sunmalısınız. Alışveriş sonrasında ellerine hasarlı bir ürün ulaşsa bile onlara karşı çözümcü bir yaklaşım göstermelisiniz.

Bu süreçte ki en önemli şey ise müşterilerin ellerine geçen sorunlu bir ürün için desteğinize kolay ulaşmasıdır. Bu hem müşterinin sizin hakkınızdaki olumsuz tecrübelerini ve düşüncelerini tersine çevirecek hem de bir daha sizi tercih etmelerine neden olacaksınız. Müşterilerinize sunacağınız kolay ve ulaşılabilir bir destek bu sürecin en önemli basamaklarından birisidir.

Satın Almaya Teşvik Edin

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinize ücretsiz kargo imkanları, hediye çekleri, 1 alana 1 bedava gibi hediyeler verin. Böyle küçük hediyeler müşterilerinizin karlı bir alışveriş süreci geçirdiklerini düşünmelerini sağlar.

Bu kampanyaları ve hediyeleri mail veya SMS yoluyla müşterilerinize duyurmanız bu kampanyadan yararlanmak için sitenizi ziyaret eden müşterilerin sayesinde satış hacminizi arttıracaktır.

Doğru Ürün Yelpazesi Oluşturun

Herkesin satışını yaptığı ve rekabetin yüksek olduğu ürünlerin satışını yapmanız daha zorlu bir rekabeti de beraberinde getirir. Burada dikkat etmeniz nokta pazarda eksik olduğunu düşündüğünüz, temini zor olan veya size özel ürünlerin satışını yapmanız. Bu ürünlerin satışını yaptığınız taktirde sitenizin ziyaretçi trafiği artmakla birlikte satış hacminizde bununla paralel olarak büyüyecektir.

Ekstra Ürünler Önerin

E-ticaret sitenizde satışınız yaptığınız bir ürünün duvara asılması, montajının yapılması ve farklı aparatlarla işlevlerinin arttırılması için gereken diğer ürünleri bu işlevlere ihtiyacı olabileceği ihtimaline karşı müşteriye bilgilendirerek sunun. Bu hem müşterinin daha fazla ürün almasına hem de aldığı ürünü tam kapasiteyle kullanabilmesi için önemlidir.

Farklı Ödeme Yöntemleri ve Kargo Seçenekleri Sunun

Kredi kartları, kapıda ödeme, havale/EFT gibi çeşitli ödeme seçeneklerini müşteriye sunmak önemlidir. Müşterileri onlar için en kullanışlı olan veya sık kullandıkları ödeme yöntemi hangisiyse onu seçebilmeleri için çeşitli ödeme yöntemlerini bulundurmanız müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkileyecektir.

E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Potansiyel müşteriler daha önce kötü deneyimler yaşadıkları veya hoşlarına gitmeyen kargo şirketlerini tercih etmeyi sevmezler. Müşterinin sevmediği bir kargo şirketiyle çalışmanız ve ona farklı seçenekler sunmamanız ürünü satın almasından vazgeçirebilir ki bundan dolayı ürünü almaktan vazgeçenlerin sayısı oldukça fazladır.

Ürünleriniz Hakkında Dürüst Olun

Satın aldıkları ürünü zaten canlı canlı göremedikleri için gergin olan müşteriler dürüstlüğünüzden en ufak şüphe ettiklerinde sizi damgalayabilirler. Sizden bir daha ürün satın almamanın yanında başka insanları da bu konuda uyarabilirler. Ürününüzü altı boş bir şekilde övmemeli ödenmesi gereken ek ücretler, kargo ücreti, ürünün ne kadar zamanda eline ulaşacağı gibi konularda açık ve dürüst olmanız elzemdir.

Ürünleriniz Hakkında Dürüst Olun

Ürünü satın alacak kişiler alışveriş yapacakları mağazaları ve e-ticaret sitelerini seçerken en çok bilgilerinin güvenliğini ön planda tutuyorlar. Müşterisinin kredi kartı bilgilerini ona sormadan saklayan, kredi kartının arkasında bulunan güvenlik kodunu kullanmayan ve SSL protokolü kullanmayan satıcılar müşterine yeterli güvenli alışveriş imkanı sunmuyorlar demektir.

Doğru Reklam Ajansıyla Çalışın

Sizi ve e-ticaret kültürünü anlayan bir reklam ajansıyla çalışmak işinizi her açıdan daha kolay ve hızlı büyütmenizi sağlayacaktır. Büyük ajansların küçük markası olmak yerine butik ajansları tercih edebilirsiniz. Butik ajanslar çok fazla markası olan büyük ajanslara kıyasla e-ticaret markanıza çok daha önem ve özen göstereceklerdir.