Sosyal Medya, Geleneksel Pazarlamadan Avantajlı Mı_

Sosyal Medya, Geleneksel Pazarlamadan Avantajlı Mı?

Sosyal medya platformları aracılığıyla milyonlarca kullanıcıyla iletişim kurabilme imkanı gerçekten muazzam. Bu yüzden sosyal medya platformları markanız için benzersiz bir pazarlama fırsatı yaratır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, markanızı daha büyük kitlelere ulaştırmak için sosyal medya kanallarının stratejik olarak kullanılması anlamına gelir. Hangi sosyal medya platformunu kullandığınıza bağlı olarak bu bağlantıları çeşitli şekillerde oluşturabilirsiniz, ancak fikir hepsinde aynıdır: Hedef kitlenizin ilgisini çekin ve onların sizinle bir bağ kurmasını sağlayın.

Kaç Kişi Sosyal Medya Kullanıyor?

Türkiye İnternet kullanım istatistiklerine baktığımızda genel kullanıcı sayısı toplamda 62 milyon, Türkiye nüfusunun %74’ü anlamına geliyor. İnternet kullanıcıları günde ortalama olarak 7,5 saat İnternet’te vakit geçirmektedir.

İnternet kullanımı istatistiklerine bakıldığında mobil telefon kullanımının artış gösterdiği, bilgisayar tablet ve diğer araçların kullanımında ciddi bir azalış söz konusu.

We Are Social 2020 raporuna göre Türkiye İnternet, sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistikleri

  • 62 milyon internet kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %74’ü
  • 54 milyon sosyal medya kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %64ü
  • 77 milyon mobil kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %92’sini oluşturmaktadır.

Peki Geleneksel Pazarlama?

  • Eğer sosyal medya pazarlamasının geleneksel pazarlamadan daha iyi olup olmadığını bilmek istiyorsak birkaç geleneksel pazarlama istatistiğine birlikte bakalım
  • Online kullanıcıların %46’sı satın alma kararı vermeden önce sosyal medya güveniyor.
  • Sosyal medya siteleri kullananların % 71’i markalarının ürünlerini satın almada sosyal medyanın etkisinin daha fazla olduğunu söylüyor.
  • Müşterilerin %15’i yerel işletmeler için arama yapmak için web sitelerini ve sosyal medyayı kullandığını söylüyor. Bu yerel ve küçük işletmeler için en büyük avantajdır.
  • Kullanıcıların %63’ü sosyal medya üzerinden kolayca erişilebilen markaları tercih ediyor.

Sosyal Medya Pazarlamasına Nasıl Başlanır?

Sosyal Medya Profilleri Oluşturun
İşletmeniz için büyük sosyal medya platformlarında profiller oluşturmak, olağanüstü sonuçlar verme potansiyeline sahiptir.

Kaliteli İçerikler Üretin ve Paylaşın
Profil oluşturduktan sonra, kitle kazanmaya çalışın. Tanıdığınız kişilerle bağlantı kurun ve daha sonra değerli içerik oluşturmaya ve paylaşmaya başlayın. Arkadaşlarınıza ve takipçilerinize, kendilerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri bilgiler de dahil, tanıtım yerine daha bilgilendirici içerik sunmayı hedefleyin.

Tutarlı olun
Sosyal medya profillerinizi korumak için ne kadar zaman harcadığınızı fark ettiğinizde kitlenizi terk etmeyin. Facebook ve Twitter ile küçük başlayın. Bu iki profili güncel tutun ve ardından genişletme üzerinde çalışın. Mümkün olan en geniş kitleye hitap edebilmeniz için içeriğinizi birden fazla kanal üzerinden paylaşın.

Son Olarak

Yukarıda paylaşmış olduğumuz detayları baz alarak kendi sosyal medya stratejinizi ve kimliğinizi oluşturabilir ve doğru insanlara erişerek potansiyel müşteri hacminizi ve satışlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.