Google Ads Kampanyanızda Kalite Puanı Neden Önemli

Google Ads Kampanyanızda Kalite Puanı Neden Önemli?

Google Ads üzerinden tıklama başına ödeme (PPC) kampanyaları yürütürken, en fazla müşteriyi almak için en az para harcadığınızdan emin olmak istersiniz. Bunu yapmanın yollarından biri, Google Ads kalite puanınızı yükseltmektir.

Reklamlarınızın ve sitenizdeki ilgili sayfaların kalitesini artırdıkça Google, kaliteli ve dürüst bir reklam kaynağı olduğunuzu görür. Bu, reklamlarınızın maliyetini düşürerek paradan tasarruf etmenizi ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmenizi sağlayan kalite puanınızı artırır.

Google Ads Kalite Puanını Anlamak

Google Ads kalite puanınızı yükseltmeden önce, nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Google Ads kalite puanı, şirketinizin Google hesabına atanan bir derecelendirmedir. Google’a güvenilir olup olmadığınızı söyleyen genel güvenilirliğinizi ve kalitenizi temsil eder. Google’ın kalite puanı algoritmasındaki derecelendirme iki temel faktöre dayanmaktadır

1 – Tıklama Oranı

Kullanıcılar reklamlarınızı tıklarsa, bu, reklamlarınızın ilgi alanlarıyla alakalı olduğu anlamına gelir. Bu, ne kadar fazla tıklama alırsanız, o kadar iyi kalite puanına sahip olacağınız anlamına gelir.

Tıklamalar önemlidir, çünkü reklamlarınızın hedeflediğiniz kişilerle alakalı olduğunu belirtir. Bu, iyi araştırılmış bir stratejinin ve genel kalitenin bir yansımasıdır.

2 – Geçmiş Kampanya Performansı

Google, geçmiş performansınızın kaydını tutar ve bu, aldığınız kalite puanına göre belirlenir. Dürüstlük ve kalitenin iyi bir kaydı size daha iyi bir puan verir. Aldatma veya gizli taktikler içeren kötü bir kayıt, kalite puanınızı düşürecektir.

Kalite puanının en büyük etkisi, reklam yerleşimi için ne kadar ödediğinizdir. Puanınız daha yüksekse, daha az ödersiniz. Puanınız düşükse, daha fazla ödeme yaparsınız.

Google Ads Kalite Puanınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Artık Google’ın kalite puanının arka planını bildiğinize göre, sizinkini iyileştirmenin zamanı geldi. İster Google Ads’i kullanmaya yeni başlamış olun ister yıllardır kullanıyor olun, kalite puanınızı yükseltmek için kanıtlanmış temel birkaç teknik bulunmakta.

1 – Yeni anahtar kelimeleri sürekli olarak değerlendirin

Kullandığınız anahtar kelimeler Google Ads kalite puanınızı başarılı bir şekilde yükseltmenin temel anahtarıdır. Yeni şirketler mümkün olduğu kadar fazla trafik elde etmek için web sitelerinin Google’da reklamını yapıyorlar ve işlerini olabildiğince büyütmeye kararlılar. Öne çıkmak için, size yeni müşteriler kazandırabilecek yeni anahtar kelimeleri sürekli olarak araştırmanız ve performansını test etmeniz gerekir.

2 – Reklamlarınızı Test Edin

Google Ads’i kullanarak, hangi reklamların daha iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin performans göstermediğini görmek için tüm reklamlarınızı yakından takip edin. Bu şekilde, daha iyi reklamlarınızın ortak yönlerini görebilirsiniz.

3 – Harika Açılış Sayfaları Oluşturun

Açılış sayfalarınızın yeni ziyaretçileri müşteri olmaya nasıl teşvik ettiğini düşünmeniz gerekli. Sayfanız ziyaretçi çekiyor, ancak dönüşüm alamıyor musunuz? Dönüşüm alıyorsunuz ancak birkaç haftada bir mi?

Tüm bu sorular, açılış sayfalarınızdaki güçlü ve zayıf noktaları bulmanıza olanak tanır, böylece bunları geliştirebilirsiniz.

Son Olarak

Yukarıda paylaşmış olduğumuz detayları baz alarak kendi Google Ads stratejinizde değişiklikler yapabilir ve kalite puanınızı arttırabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!