Tıklama Başına Ödeme Reklamları Nasıl Çalışır_

Tıklama Başına Ödeme Reklamları Nasıl Çalışır?

Markanız için çevrimiçi dijital pazarlama seçeneklerine baktıysanız, muhtemelen PPC veya tıklama başına ödeme reklamlarını duymuşsunuzdur.

PPC kampanyaları, sitenize nitelikli trafik getirmenin düşük maliyetli bir yolu olabilir. PPC , bir kullanıcı çevrimiçi reklamlarından birini her tıkladığında reklamverenlerin ödeme yaptığı bir çevrimiçi reklamcılık modelidir.

Tıklama başına ödeme reklamcılığında, reklam yayınlayan işletmeler yalnızca bir kullanıcı reklamını gerçekten tıkladığında ücretlendirilir.

PPC (Tık Başı Ödeme) Nasıl Çalışır?

Örneğin, işletmenizin kamp malzemeleri konusunda uzman olduğunu varsayalım. Yeni bir çadır, uyku tulumu veya portatif soba satın almak isteyen bir kullanıcı, bu eşyaları sunan perakendecileri bulmak için bir arama motoruna “kamp ekipmanları” anahtar kelimesini girebilir.

Kullanıcı arama sorgusunu gönderdiğinde, arama motoru Reklam Açık Artırma’nın dayandığı karmaşık algoritmik hesaplamaları gerçekleştirir. Bu, hangi reklamların görüntüleneceğini, hangi sırayla ve hangi reklamverene göre görüntüleneceğini belirler.

Reklamlarınızdaki her bir tıklama için ödeme yapmanız gerektiğinden, yalnızca işletmenizle alakalı anahtar kelimeler için teklif vermek zorunludur, bu nedenle reklam harcamanızdan YG elde edebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir PPC Kampanyasının Anatomisi

PPC yönetiminde çeşitli unsurlar vardır. Çevrimiçi reklamcılıkta başarılı olmak istiyorsanız bu unsurların her birini anlamak fazlasıyla önemlidir.

Kampanya

Kampanya, belirli bir pazarlama stratejisiyle ilgili çeşitli reklam gruplarından oluşur. Örneğin, yılbaşı hediyeleri için alışveriş yapan tüketicilerin ilgisini çekmek üzere Aralık ayında tatil temalı bir kampanya planlayabilirsiniz.

Reklam Grubu

Adından da anlaşılacağı gibi, bir reklam grubu, belirli bir kampanyayla ilişkili bir grup reklamdan oluşur.

Anahtar Kelimeler

Reklam ağının reklamlarınızı nerede yayınlayacağını bilmesi için reklam grubunuzu belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirmek doğru bir yoldur.

Google Ads Açık Artırması Nasıl Çalışır?

Gördüğümüz gibi Google, bir reklama ilişkin anahtar kelimeleri isteğe bağlı olarak pazarlamaktadır. Bazı anahtar kelimelerin maliyeti diğerlerinden daha yüksektir. Ancak Google, Ads’i açık artırma olarak çalıştırır. Bu, bir anahtar kelimeye teklif verme fırsatınız olduğu anlamına gelir.

Genel bir kural olarak, Google tarafından önerilen teklifin çok altında teklif vermemek en iyisidir. Aksi takdirde, reklamınız hiç gösterilmemesi oldukça olsaı bir durumdur.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz detayları baz alarak kendi Google Ads stratejinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!