Dijital Pazarlama Çalışmasının Markalara Maliyeti Ne Kadar

Dijital Pazarlama Çalışmasının Markalara Maliyeti Ne Kadar?

Etkileyici bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak marka ya da ürünü iyi tanımaktan ve kampanya için en doğru platformları seçebilmekten geçer. Eğer etkileyici bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsanız sabit maliyet fikrini şimdiden bir kenara bıraksanız oldukça iyi olur.

Dijital pazarlama markalar için her yönden cazip konumda olsa da maliyetler kampanya büyüklüğüne göre şekillendiği için marka yöneticileri ve özellikle orta ölçekli ve büyümek isteyen firmalar için hala büyük bir soru işareti ve tedirginlik oluşturuyor.

Sosyal Medya Platformları

Dijital pazarlama kampanyanız için seçtiğiniz sosyal medya platformu, kampanya maliyetini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Etkileyici dijital pazarlamanın maliyeti de bu yüzden kanallar arasında değişmektedir.

Çünkü her sosyal medya platformu kendi içerisinde belirlediği özel bir teklif sistemiyle çalışır ve bu teklif sistemi sizin kampanyanızda kullandığınız özelliklere göre değişkenlik gösterir.

Instagram, Youtube, Snapchat, Twitter ve Facebook gibi platformlar kampanya için kullanabileceğiniz ciddi pazarlama özellikleri sunan başlıca sosyal medya platformları arasındadır.

Son zamanlarda sosyal medya platformu olarak özellikle kullanıcı odaklı içerik yönünden ön plana çıkan TikTok, Coca Cola, Adidas, Samsung ve Apple gibi markaların ciddi anlamda kullanmaya başladığı bir platform haline geldi.

Takip

Etkileyici dijital pazarlamanın maliyetini hesaplama noktasında takipçi sayısının da ciddi katkıları olabilir. Özellikle dijital pazarlama kampanyanızda ürününüzü kitlelere tanıtmak için influencer marketing kullanmak gibi bir niyetiniz varsa tam bu noktada maliyetler seçtiğiniz ve birlikte çalıştığınız influencerlara göre değişkenlik göstermektedir.

Buradaki ana fikir, bir influencerın sahip olduğu fazla takipçinin, markanın ulaşabileceği insana karşılık gelmesidir. Dolayısıyla , daha fazla takipçisi olanin influencerlar genellikle daha fazla ücret alırlar. 137 Milyon takipçisi olan Kylie Jenner’ın sadece bir instagram story paylaşımı için 2,8 Milyon $ aldığı biliniyor.

Katılım

Etkileyici bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsak katılımı asla göz ardı etmemeliyiz. Takipçi sayısı her ne kadar önemli olsa da katılım markanın kampanyasına direkt olarak etkileşime geçen kitleyi açığa çıkartır. Böylelikle markalar hedef kitlelerin tepkilerini ve davranışlarını görmüş olurlar.

Özellikle de sosyal medya platformlarının kampanyanın yayılma noktasında katılımı ön planda tuttukları algoritmalar üzeriden faaliyet göstermeleri, etkileyici dijital pazarlama kampanyalarının vazgeçilmez unsuru olarak katılımı karşımıza çıkartıyor.

Ürün

Sattığınız ürün veya bulunduğunuz sektör, etkileyici dijital pazarlama kampanyanızın maliyetini doğrudan etkileyebilir. Bir spor otomobil tanıtmak bir t-shirt satmaktan çok daha yüksek maliyet hacmine sahip bir kampanya bütçesi ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Sattığınız ürün ne kadar pahalı ise bu ürün için etkileyici bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak o kadar maliyetlidir.

Son Olarak

Etkileyici bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak için başlıca dikkat etmeniz gereken husus bu saydığımız maddeler haricinde sizin için gerçekten doğru bir yol haritası kurgulayabilecek bir reklam ajansıyla çalışmaktır.

Reklam ajansları sahip oldukları sektörel network ve deneyim sayesinde kampanyanızın bütçe kısmını çok daha verimli kullanmanıza yardımcı olabilir.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!