Dijital Pazarlama Ne Değildir?

Dijital Pazarlama Ne Değildir?

Dijital pazarlama şahıs ya da şirketlere ait olan markaların dijital dünyada yer alan pazarda kendi kimliklerini oluşturarak müşteri kitlesini ve satış oranını arttıran çağa uygun bir pazarlama yöntemidir.

Eski dönem klasik pazarlama yöntemleri yerine geçen bu pazara markalar adım atmadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmaktadırlar. Peki dijital pazarlama tam olarak ne değildir ve aslında nedir?

Öncelikle dijital pazarlamaya dair genel tanımın anlaşılması gerekmektedir. Hakkında pek çok doğru bilinen yanlışa sahip olan terim; dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilen pazarlama stratejisi ve yöntemidir.

Dijital kanallardan kasıt; internet, web sitesi, sosyal medya platformları ve mobil uygulamalar ile ifade edilebilir. Geleneksel yöntemdeki pazarlama tekniklerini güçlendiren dijital pazarlama yönteminde müşterilerin deneyimi iyileştirmek amaçlanmaktadır. Tüketicilere olan özenli ve itinalı yaklaşım sayesinde yeni bir trend olarak görülmektedir.

Dijital Pazarlama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ülkemizdeki nüfusun %50’den yüksek bir oranı aktif halde internet kullanımı ile günlerini ve çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu kesim ayrıca güncel satış yöntemlerinden de farklı şekillerde etkilenmektedir. Geleneksel pazarlamadan ilham alan dijital pazarlama interaktif dünyaya uyumlanmış şekilde müşterilerin hizmetine sunulmaktadır.

Yaygınlaşan ve markaların dijital yüzü olan dijital pazarlama hakkında yanlış bilgiler de mevcuttur. Bu durum kişilerde dijital pazarlama tam olarak ne değildir sorusunun oluşmasına neden olmaktadır.

Sıklıkla karşılaşılan bir yanlış düşünce, genellikle büyük ölçeğe sahip firmaların ortaya attığı içerik pazarlamanın önemsiz olduğu inanışıdır. Aslında içerik pazarlama konusu dijital pazarlama konuları içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Öyle ki çalışmaların desteklenmesinde sitede yer alan ürün ya da hizmetlerin bilgilerinin aktarıldığı kaliteli içerikler potansiyel müşterilere ilk izlenimi vermektedir. Düzenli şekilde yürütülen içerik pazarlama çalışmaları sayesinde arama motorlarında üst düzeylere çıkmak ve fark edilmek mümkün kılınmaktadır.

Ilgi çekici, kaliteli ve net içerikler ile müşterilerin sizi daha yakından ve daha iyi tanımaları mümkün kılınmıştır. Içerikler sayesinde potansiyel müşterilerin markayla iletişime geçmeleri de sağlanmaktadır.

Bir başka yanlış inanış, bir sosyal medya hesabının yeterli olduğu yönünde olan inanıştır. Günümüz şartlarında web sitelerine ziyarette bulunan kişiler en çok sosyal medya platformlarına vakit ayırmaktadırlar.

Birbirinden farklı çok sayıda popüler sosyal medya uygulaması odak noktası olmaya devam ederken bunlardan yalnızca biri ile çalışmak etkileşim oranının minimize etmektedir. Bütün sosyal medya platformlarında yer almak daha verimli bir dijital pazarlama çalışmaları yapılmasını sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Konusunda Doğrular

Dijital pazarlama tam olarak ne değildir, ne işe yarar? Öncelikle dijital pazarlama konusunda doğru olmayan bir bilgi de kişiselleştirmenin gereksiz olduğu bilgisidir. Bu alanda yapılan çalışmalarda birkaç yıl öncesine dek olanaklar kısıtlıydı.

Bunun sebebi yazılımların ve araçların yeterince geliştirilmemiş olmasıydı. Ancak yapılan geliştirmeler neticesinde biliniyor ki artık kişiselleştirme yapmak hem mümkün hem de pratiktir. Kişiselleştirme çalışmaları sayesinde kullanıcılara özel mesajlar vermek, markanın müşteri gözündeki kalitesi konusunda birkaç adım daha yükseğe çıkmasını sağlayan bir faktör olarak öne çıkmaktadır.

Kişisel promosyonlar ve reklamlar markanın daha güvenilir olduğu bilgisini müşteriye yansıtmaktadır.

Dijital pazarlama için SEO çalışmalarının tek seferlik olması da söz konusu değildir. SEO çalışmaları, sürekli takip edilerek gerektiğinde güncellenmesi gereken çalışmalardır. Devamlı olarak geliştirilmesi her zaman için avantaj sağlamakta ve markanın dijital yüzünün güncel kalmasına olanak vermektedir.

Tek seferlik yapılan SEO çalışmaları o an için marka değerini yükseltmekte ancak sonrasında devamlılık sağlanmasına yardımcı olmamaktadır.

Dijital pazarlamanın yalnızca büyük firmalar için olduğu da hatalı bir düşüncedir. Teknoloji gelişimi eşliğinde ucuzlayan yazılımlar sayesinde dijital pazar artık her ölçekteki, firmaya hitap etmektedir. Üstelik potansiyel müşteriler bir ürün ya da hizmete para vermeden önce mutlaka kontrolunu internet uzerinden yapmaktadır.

Olumlu ve olumsuz yorumları, kampanyaları vb. Bilgileri elde edebilmeleri dijital reklam uygulamalarinin kontrolu ile mümkün olmaktadır.

Dijital pazarlama tam olarak ne değildir? Dijital pazarlama, sonuçların anında gelmediği bir pazarlama stratejisi değildir. Sonuçlar anlık olarak takip edilebilmekte ve değerlendirilebilmektedir.

Geleneksel pazarlamada mümkün olmayan bu durum, dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından birisidir. Geleneksel anlayışta aylar sonra pazarlamaya yapılan yatırım için cevap alınabilirken dijital ortamda her şey her an takip edilebilmektedir.

Bu anlık takip olanağı sayesinde de olumsuz tutumlar ve yorumlar anında fark edilerek zamanında müdahale sağlanabilmektedir.

Dijital Pazarlama ile Olanlara Örnekler

Dijital pazarlama tam olarak ne değildir sorusunu cevapladıktan sonra dijital pazarlamanın ne anlama geldiği ve markalara nasıl değer kazandırdığı anlaşılabilmektedir. Dijital pazarlama markanın dijital kimliğidir. Kalitesini potansiyel müşterilere ilk izlenimde sunabilme fırsatını markaya verir.

Firmanın reklam giderlerinin daha aza indirgenmesini sağlar. İş gücünden tasarruf etmek, reklam bütçesinin her bir kuruşunun işe yaraması anlamına gelmektedir. Sosyal medyadan web sitelerine dek her ortamda müşteriler ile iletişim halinde olunmasını sağlamaktadır.

Analytics gibi araçlar sayesinde markaların müşteri memnuniyetlerinden ve şikayetlerinden anında haberdar olarak duruma göre konumlanabilmelerine olanak sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Yeni Büyüme Partnerin Olalım!

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olalım ve sizi kendi sektörünüzüm parlayan yeni yıldızı yapalım.

*Ücretsiz ve Kredi Kartı Gerekmez!