Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur

Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Başarılı dijital pazarlama stratejileri için öncelikle müşterilerin marka yolculuğunu nasıl ve ne şekilde gerçekleştirdiğini anlamak oldukça önemli. Bu yüzden müşteri yolculuğunun ilk adımı, müşterilerinizin ihtiyaçlarını tanımlamak ve bunları deneyimlemekle başlar.

Dijital pazarlama çalışmalarınızdan daha etkili sonuçlar elde etmek için hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, neleri merak ettiğini, neleri bilip bilmediğini ve neler hakkında bilgi sahip olmak isteyip istemediğini kesinlikle belirlemelisiniz. Bu sayede çok daha hedef kitle odaklı çalışmalar yapacaksınız.

Peki “Buyer Persona” nedir?

Buyer Persona yani “Müşteri Karakteri”, kendileriyle ilgili verilere, ürününüzü nasıl kullandıklarına dayalı olarak en iyi müşterilerinizin karakterize edilerek profilinin çıkarılması ve kurgulanmasıdır.

Buyer Persona oluşturmak zaman, sabır, strateji ve meraklı bir zihin gerektirir. Yaptığınız sorgulamalar ve analizlerinizde metodik ve eksiksiz olmanız gerekir, çünkü ne kadar fazla ayrıntıya sahip olursanız, çözümleri o kadar çok değişkenle değerlendirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Hangi Soruları Sormalısınız?

Doğru ve tutarlı sonuçlar elde edebilmek içim müşteri profilleriniz oluşturma noktasında müşterilerinizi anlamlandırmak ve belirli profillerde segmente edebilmek için kendinize aşağıdaki sorulara benzer sorular sorup deneyimlerinize göre objektif cevaplar vermelisiniz.

  • Ne yaparlar?
  • Hangi endüstride olduklarını ve bu endüstride ne kadar süredir çalıştıkları.
  • Sektörel ünvanları nedir?
  • Rutin çalışma gündemlerinde neler var?
  • Sahip oldukları yetenekler neler?
  • Nerede yaşıyorlar?
  • Günlük bazda karşılaştıkları zorluklar neler?
  • Onları çözüm aramaya iten şey nedir?

Bunlara benzer temel sorular bir Buyer Persona oluşturmanız için elde etmeniz gereken temel şema fikrini size verecektir. Sorduğunuz soruların cevabını kendi elinizdeki datalar aracılığıyla yanıtlayabiliyorsanız bu topladığınız dataları sorularınızı cevaplandırmada kullanabilirsiniz.

Sahip olduğunuz tüm müşterileriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayın; onların sanayi, iş, demografik, coğrafi konumu, deneyim, iş fonksiyonu, iş sorunları ve günlük operasyonları hakkında bilgi sahibi olmanız hem şuan hem gelecekte kullanacağınız tüm Buyer Persona fikirlerinizin tutarlılığını etkileyecektir.

Oluşturduğunuz Buyer Persona, en uzun süre boyunca en az muhalefetle en fazla geliri sağlayan müşteri türünüzü temsil etmelidir.

Başka bir deyişle, bir kişiye veya şirkete bir ürün veya hizmet satma işindeyseniz, müşterilerinizi bir satın alma işlemi yapmaya neyin yönlendirdiğini anlamalısınız. Aşağıdaki soruların cevaplarını kendi datalarınızdan ya da müşterilerinizle direkt olarak temas ederek öğrenmek pazarlama çalışmalarınızın hedeflenmesinde çok daha yardımcı olacaktır.

Tipik bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Bu açık uçlu soru, müşterilerinize en önemli gördükleri davranışları paylaşma fırsatı verir. Tüm günü açıklamalarına izin verin ve sonra sizin için önemli olan alanlar hakkında daha fazla bilgi isteyin.

Eğlenmek için ne yapıyorsunuz?

Birçok insan günlerinin iyi bir bölümünü çalışarak geçirse de, hayatın onları tanımlayan tek yönü bu değildir. Müşterileriniz internette gezinmeyi, filmlere gitmeyi, bir kitap kulübüne katılmayı veya TV’de spor programı izlemeyi sever mi? Müşterilerinizin boş zamanlarını nasıl geçirdiğini anlamak, ulaşmaya çalıştığınız çeşitli farklı kişiler için neyin önemli olduğunu size söyleyecektir.

Hayatınızdaki en önemli insanlar kimler?

Müşterileriniz çocuklarına, ebeveynlerine, eşlerine veya arkadaşlarına önem veriyor mu? Belki de onların evcil hayvanı ilk akla gelen cevaptır.

Hayatınızdaki en önemli insanlar kimler?

Müşterileriniz çocuklarına, ebeveynlerine, eşlerine veya arkadaşlarına önem veriyor mu? Belki de onların evcil hayvanı ilk akla gelen cevaptır.

Son olarak

Hedef Kitle Personası ya da Buyer Persona oluşturmak dijital pazarlama çalışmalarınızı doğru yönlendirecek temel stratejik aşamalardan biridir ve yukarıda örnek vermiş olduğumuz soruları ve detayları baz alarak kendi kitlenizi oluşturun ve doğru insanlara erişmek için sık sık testler yaparak oluşturduğunuz tüm personaları test edin ve başarısından kesinlikle emin olun.

Eğer bu konuda bir ajansla çalışmak isterseniz size sadece bir tık uzaktayız.